KIDEMLİ İŞÇİNİN İSTİFA ETMESİ HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA UYGUN MUDUR?

Kıdem tazminatı, 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesinde “Bu Kanuna tabi işçilerin hizmet akitlerinin: 1. İşveren tarafından bu Kanunun 17 nci maddesinin II numaralı bendinde gösterilen sebepler dışında, 2. İşçi tarafından bu Kanunun 16 ncı maddesi uyarınca, 3. Muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyle, 4. Bağlı bulundukları kanunla veya Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kurulu kurum veya sandıklardan yaşlılık, emeklilik … Okumaya devam et KIDEMLİ İŞÇİNİN İSTİFA ETMESİ HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA UYGUN MUDUR?