İNTERNET SALONLARININ VE OYUN YERLERİNİN İŞYERİ RUHSATI İÇİN TAŞIMASI GEREKEN ŞARTLAR

imagesİşyeri açmak için işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı alınması gerektiğinden ve nasıl alınacağından daha önce (Bkz.ilgili yazımız) bahsetmiştik. İnternet salonları ve oyun yerleri sıhhi müesseselerdir, sıhhi müesseselerin ne anlama geldiğini ve nasıl açıldığını (Bkz. İlgili yazımız) da daha önce açıklamıştık. İnternet salonları ve oyun yerleri, sıhhi müesseselerin tabi olduğu başvuru şartlarıyla bağlıdır ancak İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı Verilmesi Hakkında Yönetmelik‘te genel şartların yanısıra birtakım özel şartlar da mevcuttur, bu şartlar şunlardır:

Oyun yeri

Bilgi ve maharet artırıcı, beden veya zeka geliştirici nitelikteki oyunların oynandığı işyerlerinde, ortak hükümlere ilave olarak aşağıdaki şartlar aranır:

 1. Girişte yeterli büyüklükte bir antre ve vestiyer bulunacaktır. Giriş ve salon dahil bütün duvarlar yağlı boya veya benzeri maddeler ile boyanmış veya kaplanmış olacaktır.
 2. Isıtma, soğutma ve havalandırma kalorifer veya klima ile yapılacaktır.
 3. Giriş ve salonun zemini kolay temizlenebilir, dezenfekte edilebilir nitelikte olan mozaik, mermer, parke ve benzeri sert madde ile kaplı olacaktır.
 4. Bay ve bayanlara ait sıcak suyu akan aynalı, lavabolu, sıvı sabunlu, kurutma makineli veya peçeteli yeteri kadar tuvalet bulunacaktır.
 5. Gürültü çıkaran oyunlar veya oyun aletleri ayrı bir bölümde bulundurulacaktır.
 6. Otomatik veya yarı otomatik, mekanik veya elektronik oyun aletleri arasında yeterli mesafe bırakılacaktır.
 7. Çocuklar ve ebeveynlerin oturabilmeleri için yeterli sayıda koltuk bulundurulacaktır.
 8. Gürültünün yayılmasını engellemek üzere ses izolasyonu yapılacaktır.

İnternet salonu

 1. Sandalye ve masalar iyi cins malzemeden yapılmış üzeri kumaş veya deri ile kaplı bulunacaktır.
 2. Masalar arasında müşteri ve servis yapanların rahat geçebileceği kadar boşluk bırakılacaktır.
 3. Girişte yeterli büyüklükte bir antre bulunacaktır. Giriş ve salon dahil bütün duvarları yağlı boya veya benzeri maddeler ile boyanmış veya kaplanmış olacaktır.
 4. Isıtma, soğutma ve havalandırma için yeterli tesisat bulunacaktır.
 5. Giriş ve salonun zemini mozaik, mermer gibi kolay temizlenebilir, yıkanabilir ve dezenfekte edilebilir sert madde ile kaplı olacaktır.
 6. Bay ve bayanlara ait aynalı, lavabolu ve sıvı sabunlu yeteri kadar tuvalet bulunacaktır.
 7. İşyerinde yiyecek ve içecek verilmesi halinde üçüncü sınıf lokantaların tabi olduğu şartlar aranır.
 8. İşyerinde mekanik ve elektronik oyun alet ve makineleri bulunamaz.
 9. İşyerlerinde sürekli güncellenen filtre programı kullanılması zorunludur.
 10. İnternet salonlarında her türlü televizyon yayını yasaktır.

Bu şartları ve sıhhi işyerleri yazımızda belirttiğimiz diğer şartları (Bkz.ilgili yazımız) şartları taşıyan yerler, internet salonlarının ve oyun yerlerinin açılması ve çalıştırılmasına ilişkin ruhsat talebinde bulunabileceklerdir.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Hukuk Desteği           

iletisim: [email protected]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir